Umění laskavosti

06.12.2020

Umění laskavosti aneb jak být na sebe i na ostatní laskavý? Možná přikyvujete a rádi byste ve Vašem životě něco proměnili, nebo možná nic měnit nemusíte. Tento text Vám napoví, co je to ta laskavost, proč je fajn obklopovat se právě laskavostí a také pár užitečných návodů.

Laskavost není obchod a neklade si žádné podmínky. Všichni potřebujeme péči a pozornost, ale nejdříve tu vlastní péči, sami o sebe, protože pokud nezačneme pečovat o sebe, věnovat se druhým dlouho nevydržíme. Výzkumy ukazují, že pokud se člověk cítí přetížený a ohrožený, spouští se vzorce obranných mechanismů. Duševní stres a napětí (takové to pnutí uvnitř nás) vyvolává stav ostražitosti. Není proto problém zvýšit hlas v práci, poslat někoho do jiných končin nebo zakřičet na dítě. Důvodem je to, že se snažíme udržet alespoň minimální prostor pro sebe, abychom mohli vydechnout. A proto, pokud tyto situace znáte, potřebujete mít péči (laskavost) především právě VY. Je naprosto normální a v pořádku cítit emoce, jako např. smutek, obavy, strach, negativní myšlenky apod. Na chvíli se tedy zastavte, zavřete oči a prociťte své emoce, která vás provázejí. Vnímání emocí je způsob, jak cítit, že žijeme.

Zařaďte laskavost do svého každodenního života. Buďte inspirací sami sobě i vašemu okolí. 

Jak vnášet do života radost, lásku a moudrost? Cesta začíná vždy u sebe, změnou starých vzorců, jedině tak se může měnit svět kolem nás. Uvědomte si vlastní hodnotu a jedinečnost. Potřeba žít v souladu se sebou, ne tak jak se to očekává. Stav, kdy myšlenky, srdce a tělo jsou v harmonii. Respekt k sobě i k okolí. 

Mějte čas pouze pro sebe, věnujte se tomu, co máte rádi, co vás naplňuje. List pochval nebo vděčností je skvělým nástrojem, jak se ohlédnout za krásami vašeho života. Součástí přijetí jsou "chyby". Chyby jsou ale úžasným prostředníkem k tomu, abychom se posunuli a otevírali se nám nové úhly pohledu. 

Jak na sebe být laskavý? 

  • Staňte se svým přítelem - chovejte se k sobě tak, jak byste se chovali ke svým přátelům. Sedněte si v klidu a představte si, že váš život se děje někomu jinému, koho máte rádi. Co byste tomu člověku přáli? 
  • Akce/reakce - pokud máte ve zvyku si vynadat, když se vám něco nepovede, pak s tím chvíli počkejte. Čas mezi událostí a naší reakcí na ni je časem svobody, v tomto případě je to být na sebe laskavý. Ostatně to platí i v případě reakce na chování ostatních lidí, chvilka pauzy našim reakcím jen prospěje. 
  • Vypněte srovnávač - omezte sociální sítě na minimum. Copak se srovnává zajíc s jelenem? Ne. Každý tvor je originál a má v životě své místo a důvod, proč se narodil. Pokud se přestanete srovnávat, nesmírně se vám uleví. Energii, kterou plýtváme na hodnocení okolí, můžeme plně využít a věnovat ji sami sobě a pěstovat tak své štěstí. Ideální je přijmout se v podobě a v situaci, ve které aktuálně jsme. 
  • Dopřávejte si - pozorujte se a zjistěte, co vám dělá malé i velké radosti a dopřejte si je. Jde o to, abyste cítili, co největší dávku radosti a nemuseli si ji dopřávat dobrými skutky pro ostatní. Nejde o to, být sobecký, ale rozumně vyvážit dávání a braní. Jen ten, kdo žije v harmonii, může harmonii dávat dál = být laskavý k ostatním. 
  • Kupte si bublifuk - vzpomeňte si, jak jste milovali bublifuk v dětství. Zkuste ho držet chvíli jen tak v ruce a vraťte se jen v myšlenkách do dětství. Pomalu ho otevřete a zamíchejte. Podívejte se, zda se zachytila duhová tekutina. Už už se vám chce fouknout, ale chvíli vydržte očekávání. Uvědomte si, jestli budete foukat velkou bublinu, nebo hodně malých. Sledujte své duhové bubliny, jak se vítr odnáší do světa. 

Býti na sebe laskaví předpokládá, že se dobře znáte a víte, co vás potěší. Začněte postupně zlepšovat svůj život, ale také životy lidí kolem vás. Hledejte každý den v životě to krásné a dívejte se na svět laskavýma očima. Všímejte si projevů laskavosti kolem vás - nejen nyní před Vánoci, je ten správný čas. 

Přeji vám spoustu laskavosti k sobě i ostatním. 

Vaše Z.