Tibetské mísy

08.06.2018

Nově se můžete v mých lekcích setkat se zvukem tibetských mís.

Nutné je se vzdělávat a prohlubovat svou nejen jógovou praxi, a tak i já prostupuji dál jógovou praxí a dostávám se hlouběji k podstatě našeho bytí. 

Tibetské mísy mají v naší kultuře dávnou historii, a proto si pojďme o těchto zázračných předmětech něco málo povědět.

Tibetské mísy mají schopnost rozvíjet zvuky na všech úrovních. Plují jako vlny v moři skrze celé tělo a navozují hluboké uvolnění. Přinášejí s sebou klid, vnitřní harmonii a pocit celkové spokojenosti.

Tibetská zpívající mísa je druh obráceného zvonu, ze kterého vyloudíme zvuk buď úderem nebo třením jeho hrany dřevěnou, kůží potaženou paličkou. Jsou mísy ručně tepané, což je tradiční a pracnější způsob výroby a mísy odlévané a soustružené, což je novodobý způsob výroby.

Tradiční příběh říká, že se pravá tibetská mísa tradičně vyrábí ze sedmi kovů - zlata, stříbra, mědi, cínu, železa, olova a sedmého kovu "tok-cha" (čti jako tok ča) neboli v překladu z tibetštiny 'nebeského kovu'. Tento "nebeský kov" je dle příběhu jen velmi těžce dostupný a ne každý ví, kde a jak ho hledat. Dá se prý "sklízet" po bouřkách kdesi vysoko v Himalájích. 

Zpívající tibetské mísy jsou kouzelné hudební nástroje s dlouhou tradicí a blahodárným vlivem na harmonizaci mysli. Zvuky a vibrace, které vydává tibetská mísa při hraní, působí na tělesné, duševní a energetické rovině.

Tibetská mísa je jednoduchý a praktický muzikoterapeutický a samoléčebný prostředek, zasahující tělesnou i duševní energetickou složku člověka. Je to prostředek k rychlé a silné harmonizaci zejména fyzické úrovně člověka a prostor a prostředek netušených možností.


TIP! Položte si mísu do dlaně své levé ruky. Rozezvučte jí jemným úderem o vnitřní nebo vnější okraj. Pro získaní plné škály zvuků třete paličkou plynule a v klidu o vnější okraj mísy proti směru hodinových ručiček - po zácviku, při vyšší praxi s tibetskou mísou.

Nezapomeňte si vybrat svou tibetskou mísu podle zvuku, který se vám líbí a je vám příjemný. Zahrajte si každý den na svou tibetskou mísu a harmonizujte své tělo, mysl a čakry.