Jóga v denním životě

18.01.2018

Mám pro vás další zajímavý článek, ve kterém se tentokrát budeme věnovat pojmu jógové cvičení a jeho významu v našem životě.

Co znamená slovo jóga? 

To slovo slyšíte na každém rohu, jako by pojem jóga byl fenomén dnešní doby, ale jste si skutečně jistí, že víte, jaký má toto slovo význam? Spousta klientů si přijde jednou týdně zacvičit jógu, avšak zde jejich cesta začíná, ale také končí. Cvičení nedává poté hlubší význam, kterým právě jóga disponuje. Jóga není pouze cvičení jednou týdně.  

Jóga je životní styl, do kterého patří nejen cvičení, ale také stravování, dýchání, relaxace, meditace, rituály, techniky, jednání a další. To znamená každodenní práci na sobě samém. Nejen na svém těle, ale také hlavně na duši. Většina naší populace se právě o onu duši nestará a nevěnuje jí dostatečnou pozornost, avšak následně přichází vyčerpání, stres, napětí, syndrom vyhoření a v neposlední řadě lidé zjišťují, že jejich život není úplný a nemá konkrétní smysl. Jóga není pouze systém cvičení, které má rekondiční a rekonvalescenční, terapeutické účinky. Spojením vědomého řízení dechu, zaujímání ásan (pozic) a výdrže v nich, dochází k cílenému uvolnění fyzických, ale hlavně psychických blokád, a tím dochází k redukci napětí a stresu, které jsou charakteristické pro současnou dobu.  

Nikdy nenatrefíte na dva stejné lektory se stejnou lekcí.

Benefity jógy

Benefity - Jóga se zaměřuje především na zpružnění a zpevnění páteře, velkých kloubů a svalů, které mají tendenci ke zkracování. Zlepšuje držení těla, vyrovnává svalové dysbalance a pomáhá uvolňovat svalové spasmy v oblasti páteře, čímž odstraňuje či eliminuje její časté bolesti. Pomáhá i při migrénách, dýchacích a oběhových onemocněních. Díky působení jednotlivých ásan, sestav cviků podporuje funkci vnitřních orgánů, endokrinních žláz, orgánů spojených s trávením, podporuje detoxikaci těla, omlazuje a vitalizuje organismus. Cílem jógy je především harmonizace těla a mysli. Jednoduše řečeno jde o zastavení změn v mysli všemi možnými prostředky, protože jen tehdy může člověk zažít vnitřní pocit klidu, ticha a míru.

Který styl bude pro mne nejlepší? Jistě jste již slyšeli o tom, že existuje spoustu stylů jógy, např. Hatha jóga, Power jóga, Gravid jóga, Ashtanga jóga, Vinyasa jóga a spousta dalších. Všechny styly však stále vychází z jedné jediné jógy. Jednotlivé styly se liší dle cíle a existují mezi nimi mírné rozdíly. Každému sedí jiný styl, a proto je možnost se věnovat tomu, co vás skutečně zaujme. Každý z nás si může vybrat ten druh jógy, který mu je nejbližší.

Dovolím si také tvrdit, že kolik existuje instruktorů jógy, tolik je odlišná daná lekce. Nikdy nenatrefíte na dva stejné lektory se stejnou lekcí. Některý z lektorů vám bude sedět více, některý méně, ale jistě naleznete toho svého pravého. Lektora, kterého již nebudete chtít opustit, budete věrní právě jeho hodinám a dáte se právě s tímto učitelem na vaší společnou jógovou cestu.

Co sebou? Na jógu potřebujete pouze své oblíbené sportovní oblečení (nejlépe legíny a tričko), dále také svou jógamatku (ve většině studií k zapůjčení) a nápoj (s nápojem však opatrně, abychom neuhasili vnitřní oheň - agní). Odpovězte si na otázku, které cvičení Vám poskytne tolik benefitů jako právě jóga? Nalezněte cestu zpět ke svému já, a to prostřednictvím jógy.

Cvičení jógy má blahodárný vliv na celý organismus, rozvíjí sílu a pružnost na tělesné i duševní úrovni. Součástí jógové tradice jsou také dechové a meditační techniky pro klidnou a jasnou mysl. Obecně lze tvrdit, že jóga je pro každého, a je také slučitelná s každodenností.